Cena vašej objednávky: 0.00 Eur (0)
Facebook

FÓRUM
Pestovanie paliem v exteriéri

Palmy sú jedny z mála rastlín, ktoré dodajú Vašej záhrade jedinečný, exotický vzhľad. Jednoznačne Vám zaručia, že Vaša záhrada sa stane neprehliadnuteľnou. Vytvorte si prostredie, v ktorom sa budete cítiť po celý rok príjemne. Svojou nenáročnosťou Vám ostane veľa času nato, aby ste si vedeli vychutnávať čaro exotiky priamo vo Vašej záhrade.

Umiestnenie

Vnašich podmienkach vysádzame palmy pokiaľ možno na južnú stranu, na slnečné a chránené miesto pred severným vetrom. Najvhodnejšia doba pre výsadbu vonku je od apríla do augusta. Neskoršia výsadba môže spôsobiť nedostatočné zakorenenie a znížiť mrazuodolnosť rastliny.

Výsadba

Keďže presádzanie predstavuje pre palmu určitý „šok“ je potrebné vybrať palmu z kvetináča, tak, aby celý blok zeminy a koreňov zostal neporušený.

Pri výsadbe je potrebné vyhĺbiť jamu, tak aby priemer bol aspoň 50 cm a hĺbka 70 cm.

Na dne vytvoríme drenáž z 5 – 10 cm drenážneho kameňa. Jamu vyplníme zmesou záhradného substrátu pre palmy. Boky jamy môžeme obložiť 2 cm vrstvou polystyrénu do hĺbky cca 30 cm. Dobre priepustná pôda a sucho v okolí rastliny v období mrazu je pre dobré prezimovanie prvoradé. Po zasadení palmu dôkladne zalejeme, ale zbytočné neprelievame.

Zálievka

Palmy potrebujú pravidelnú zálievku, ktorá záleží od teploty a vlhkosti prostredia. Počas vegetácie zalievame rastlinu raz za dva dni. Počas letných horúčav zalievame každý deň - skoro ráno alebo večer, aby listy nespálilo prudké slnečné žiarenie. Jeden z najčastejších problémov vzniká pri nadmernom zalievaní, ktoré spôsobuje odhnívanie koreňov.

Palmy, ktoré majú nedostatok vody strácajú lesk listov a vädnú. Naopak tie, ktoré majú nadbytok vody spôsobujú poškodenie koncov listov, tak, že začnú hnednúť.

Raz týždenne ráno alebo večer je dôležité orosiť listy palmy, aby sme sa vyhli chorobe listov. V zime, keď je sucho a nemrzne obmedzíme zálievku a palmu zalievame len minimálnym množstvom vody.

Hnojenie

Palma sa vyznačuje veľkým prírastkom zelenej hmoty (listov), preto jej je potrebné dodávať potrebné živiny. Prvý mesiac po zasadení, každý týždeň prihnojujeme palmu hnojivom Kristalon alebo Cererit a iné. Počas celého vegetačného obdobia prihnojujeme každé 2 týždne.

Zimovanie

Pred silnými mrazmi a snehom je potrebné chrániť rastliny, tak, že ich zazimujeme, aby sme zabránili prísunu vody do srdca rastliny a následnému zamrznutiu, ktoré by spôsobilo jej uhynutie.
Zároveň musíme ochrániť okolitú pôdu proti premrznutiu.

Palmu zazimujeme, tak, že kmeň obalíme 2-3 vrstvami bielej netkanej textílie, listy zviažeme dokopy a obalíme ich priesvitnou fóliou, kde vytvoríme malý otvor aby bol zabezpečený prísun vzduchu, následne opäť obalíme celú palmu 2-3 vrstvami netkanej textílie.

Ak sa počas zimy vytvorí na zábale vrstva snehu, musíme ju odstrániť, aby bol zabezpečený neustály prísun vzduchu cez vytvorený otvor. Nakoniec okolie koreňov môžeme prikryť slamou alebo suchým lístím. Pokiaľ listy v zime omrznú na jar uschnuté listy ostriháme, palmu dostatočne zalievame a tá skoro odvďačí novými listami.